810 Varsity and Children's Mercy Sports Medicine Center have partnered for a weekly Children’s Mercy Sports Medicine Center Metro Area High School Male and Female Student-Athlete Performance of the Week award!
Nominations are due each week, by Monday at noon, and can be submitted online at https://www.childrensmercy.org/performanceoftheweek
810 Varsity also will post weekly reminders on Twitter and at 810Varsity.com as well.
On Monday afternoon, the selection committee will review the nominations and choose a weekly Male and Female winner. Then Tuesday, the winners will be announced on both the 810 Varsity and the Children’s Mercy Sports Medicine Center social media channels, as well as 810Varsity.com .
At the end of the year, a Male and Female Student-Athlete of the Year will be selected, and each winner will be invited to be recognized on the field prior to a Sporting KC match at Children’s Mercy Park.
We are looking forward to a great year of high school sports in the KC Metro and wish everyone nothing but the best of luck!
Children’s Mercy Sports Medicine Center: Improving the performance of student-athletes through comprehensive care for a lifetime of sport participation.
Zaya Akins, Raytown South
Grant Stubblefield, BV Northwest
Previous Winners
Female
Feb 5 - Jaliya Davis, Blue Valley north
Jan 28 - Ava Miles, Staley
Jan 15 - Abigail Long, Shawnee Mission East
Jan 6 - Kendall Puryer, Blue Springs South
Dec 23 - Zai Funches, Shawnee Mission South
Dec 17 - Adriana Benassi, Lee's Summit
Dec 8 - Summer Yancy, Lee's Summit North
Nov 17 - Sydney Owens, Eudora
Nov 9 - Carlie Cisneros, Liberty North
Nov 2 - Anjali Hocker Singh, Olathe North
Oct 25 - Leiloni Payton, Lincoln Prep
Oct 19 - Sarah Yan, Blue Valley West
Oct 12 - Jillian Huckabey, Olathe Northwest
Oct 5 - Abigail Mullen, Liberty
Sept 28 - Ava Anderson, Lee's Summit West
Sept 21 - Skyler Pierce, Olathe Northwest
Sept 14 - Logan Parks, Blue Valley North
Sept 7 - Kelsie Donaldson, Raymore-Peculiar
Aug 31 - Alea Goolsby, St. Thomas Aquinas
Male
Feb 5 - Breckin McBride, Basehor-Linwood
Jan 15 - Devin Kerr, Piper
Jan 6 - David Cobin, De Soto
Dec 31 - Corbin Allen, Oak Park
Dec 23 - Ethan Taylor, Shawnee Mission South
Dec 17 - Isaia Howard, Plattsburg
Dec 8 - Cameron Emmons, Kearney
Nov 30 - Bravin Powell, Gardner-Edgerton
Nov 26 - Daniel Blaine, Mill Valley
Nov 17 - Larry Cascone, St. Pius X
Nov 9 - Esube Byoke, East
Nov 2 - Teddy Franke, Rockhurst
Oct 25 - Travon Pankey, Oak Park
Oct 19 - Ryver Peppers, Fort Osage
Oct 12 - Quinlan McNellis, Park Hill South
Oct 5 - Tristan Baker, Mill Valley
Sept 28 - Brayden Bush, Pleasant Hill
Sept 21 - Xayver Powell, Washington
Sept 14 - Keelan Smith, Liberty North
Sept 7 - Wesley Edison, Free State
Aug 31 - Ty Williams, Grain Valley